Editör Masas?

Informações:

Synopsis

Editör Masas?'nda Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve ?lhan Tan?r Türkiye gündemini yorumluyorlar.

Episodes

 • İstanbul Sözleşmesinden Montrö Sözleşmesine: Erdoğan neden çekiliyor?

  İstanbul Sözleşmesi'nden Montrö Sözleşmesi'ne: Erdoğan neden çekiliyor?

  08/04/2021 Duration: 01h04min

  Editör Masası'nda Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır değerlendirdi.

 • Ulusalcılar neden Erdoğanı terk etti ve kendi içlerinde bölündü? - Editör Masası

  Ulusalcılar neden Erdoğan'ı terk etti ve kendi içlerinde bölündü? - Editör Masası

  06/04/2021 Duration: 45min

  Ulusalcılar neden Erdoğan'ı terk etti ve kendi içlerinde bölündü?

 • Amiraller bildirisi darbe hazırlığı mı, Ankara’da neler oluyor, Erdoğan ne yapacak?

  Amiraller bildirisi darbe hazırlığı mı, Ankara’da neler oluyor, Erdoğan ne yapacak?

  05/04/2021 Duration: 01h16min

  Ahval editörleri Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır, 103 emekli amiralin imza attığı bildiriyi ve bundan sonra siyasetteki olası gelişmeleri konuştu.

 • Bidenın ilk günlerini yaşarken Türkiyede muhalefet parti görüşmeleri hareketlendi - Editör Masası

  Biden'ın ilk günlerini yaşarken Türkiye'de muhalefet parti görüşmeleri hareketlendi - Editör Masası

  28/01/2021 Duration: 50min

  Ahval GYY Yavuz Baydar, Türkçe Editörü Ergun Babahan ve İngilizce Editörü İlhan Tanır, DEVA-CHP görüşmelerinden Biden yönetiminin ilk günlerine dair Türkiye iç ve dış siyasetini yakından ilgilendiren konuları masaya yatırdı.

 • Blinkenin sözde ortak tanımlaması önümüzdeki dört yıla damga vurabilir

  Blinken'in 'sözde ortak' tanımlaması önümüzdeki dört yıla damga vurabilir

  21/01/2021 Duration: 01h04min

  Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Türkçe Editörü Ergun Babahan ve İngilizce Editörü İlhan Tanır ile ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreni sonrası canlı yayın bağlantısı.

 • Biden yönetimine günler kala Türkiyedeki siyasi gerginlik artıyor - Editör Masası

  Biden yönetimine günler kala Türkiye'deki siyasi gerginlik artıyor - Editör Masası

  12/01/2021 Duration: 01h15min

  Ahval editörleri Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır, ABD'deki gerilimi, Biden yönetimi altında Türkiye-ABD ilişkilerinin olası geleceğini masaya yatırdı.

 • Erdoğan 2021de de gücü elde tutabilecek mi? - Editör Masası

  Erdoğan 2021'de de gücü elde tutabilecek mi? - Editör Masası

  29/12/2020 Duration: 38min

  Türkiye, koronavirüs salgının damga vurduğu 2020'yi en ağır hasarla geçiren ülkelerin başında geliyor. Zira hâlihazırdaki ekonomik kriz, salgınla birlikte derinleşti.Ahval Editör Masası'nda 2020'nin panoramasını çekildi.Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan, Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır ve Ahval Ankara Temsilcisi Zülfikar Doğan, 2020 yılında Türkiye'nin sistem krizini ile muhalefetin rolünün yanı sıra 2021 için Erdoğan'ın gücü elinde tutup tutamayacağını sorguladılar.

 • 2021 Erdoğan’ın son yılı mı olacak?

  2021 Erdoğan’ın son yılı mı olacak?

  04/12/2020 Duration: 45min

  Türkiye her geçen gün daha da yalnızlaşıyor ve ufalanan bayat ekmek misali çöküyor. Korona’dan ölenler rekor kırıyor… Artık herkes Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı rakamların yalan olduğunu biliyor. Büyükşehir Belediye Başkanları’nın deyimiyle koronadan ölüm sayısı “Açıklananın en az iki-üç katı…” Vaka sayısının da buna benzer olduğu ortada…Damadını Hazine Bakanı yapıp kamu kaynaklarını çarçur eden Erdoğan, ülke hazinesini resmen iflas noktasına getirdi. Merkez Bankası rezervleri ekside, ülke hızla yoksullaşıyor. Kişi başı milli gelir 12 bin dolardan 7 bin dolarlara geriledi. Ekonomist Atilla Yeşilada’nın deyimiyle “Bu kış Türkiye’yi ciddi bir açlık” tehlikesi bekliyor.Bu tablo yeterince karanlık değilmiş gibi, bu ortamda en çok muhtaç olunan Amerika ve Avrupa Birliği ile makas açılıyor. Amerikan Kongresi’nin Savunma Bakanlığı bütçesine eklediği özel hükümle Türkiye’ye yaptırım kaçınılmaz hale geldi. Başkan Trump hafif de olsa en az beş yaptırımı seçmek zorunda. Yasayı önce Senato’nun, 15 Aralık ön

 • Erdoğan-Hulusi Akar dümeni Bidena kırabilecek mi?

  Erdoğan-Hulusi Akar dümeni Biden'a kırabilecek mi?

  24/11/2020 Duration: 56min

  ABD’de 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden, Donald Trump’ın uzun süren inkâr çabasının sonlanmasının ardından resmen geçiş sürecini başlattı.Türkiye’de de iktidar, Biden yönetimine hazırlanıyor görüntüsü çiziyor.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasıyla başlayan süreci hukuk ve ekonomide reform vaatleri izledi. Ancak bu söylem, Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP cephesinden gelen sert tepkilerin ardından yerini soğuk rüzgârlara bırakmış durumda.Erdoğan’ın Devlet Bahçeli’ye rağmen reform gerçekleştirmesinin çok kolay olmayacağı anlaşılıyor. Öyle ki, Bülent Arınç’ın “Demirtaş ve Kavala tahliye edilmeli” çıkışı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevinin sonlanması ile noktalandı.Öte yandan AB’yle “ikinci bahar” planı hazırlığı da Libya’da Türk gemisine askeri operasyon ile tepetaklak bir duruma döndü.Türkiye’nin Batı ile tekrar yakınlaşıp yakınlaşmayacağı ve Biden sonrası ABD ile nasıl bir ilişki izleneceği gündemdeki öne ç

 • Fransadaki terör saldırıları tek merkezden mi yönetiliyor?

  Fransa'daki terör saldırıları tek merkezden mi yönetiliyor?

  29/10/2020 Duration: 47min

  Fransa, peş peşe terör saldırıları ile sarsılıyor.13 gün önce Muhammed Peygamber karikatürlerini gösterdiği için kafası kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty'nin ardından, güney şehri Nice'te düzenlenen bıçaklı saldırıda da birisi kafası kesilmek üzere üç kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.Saldırı Nice'teki Notre-Dame kilisesinde gerçekleşti. Hemen ardından ise, Avignon’da da polise bıçaklı saldırı girişimi yapan kişi öldürüldü ve Lyon’da da metroya elinde bıçakla girmeye çalışan bir Afgan yakalandı.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "İslamcı terör saldırısı" olarak nitelediği saldırıdan sonra Fransa'da ibadet yerleri, okullar gibi bazı bölgelerde güvenlik önlemlerini artıracaklarını ve asker konuşlandırabileceklerini söylerken Müslüman dünyasından farklı tepkiler geliyor.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, radikal İslam’a karşı sert bir politika izleyeceğini açıklayan Macron’un zihinsel bir tedaviye ihtiyacı olduğunu savunurken, saldırıları açıktan kınamamakta ısrarcı. Sadece Dışişleri Bakanlığından bir

 • Fransa ile tarihi kriz: Erdoğan siyasal İslamı savundukça çember daralıyor - Editör Masası

  Fransa ile tarihi kriz: Erdoğan siyasal İslamı savundukça çember daralıyor - Editör Masası

  24/10/2020 Duration: 45min

  Editör Masası’nda Ahval Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, İngilizce Editörü İlhan Tanır ve Ergun Babahan muhtemel dış politika gelişmeleri ve sonuçlarını konuştu:

 • ‘Doğu Akdeniz için gelen uyarılar Türkiyenin iyice tecrit edildiğini gösteriyor’

  ‘Doğu Akdeniz için gelen uyarılar Türkiye'nin iyice tecrit edildiğini gösteriyor’

  13/10/2020 Duration: 41min

  Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe editörü Ergun Babahan ve Ahval yazarı Cengiz Aktar, Doğu Akdeniz’de yeniden tırmanan gerilimi değerlendirdi.

 • Trump kaybederse Erdoğan ne yapacak? - Editör Masası

  Trump kaybederse Erdoğan ne yapacak? - Editör Masası

  09/10/2020 Duration: 45min

  ABD, kasım ayında tarihinin en kritik seçimlerinden birine gidiyor.Mevcut başkan Donald Trump'ın anketlerde Demokrat rakibi Joe Biden'a karşı 10 puan gibi bir farkla kaybedeceği öngörülüyor.Ancak yine de sandığa gidip oy verme durumunun, sonuçlarda doğrudan etki yapması bekleniyor.Zira, ABD'de sandığa gitme oranı yüzde 60’ı bulmuyor...ABD’de seçilecek olan yeni başkan, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 15 Temmuz’dan bu yana ilişkilerin gerilim içinde olduğu Washington-Ankara hattı, Trump’ın Erdoğan’la yakın ilişkisi nedeniyle bir şekilde dengede kalabildi.Ancak bir önceki başkan Barack Obama’nın yardımcılığını da yapmış bir isim olan Demokrat aday Joe Biden’ın seçilmesi, Erdoğan rejiminin çok istediği bir durum değil.Zira Biden’ın “Erdoğan'ı yenmeleri için muhalefeti desteklemeliyiz” yolundaki sözleri, Ayasofya’nın tekrar müzeye dönüştürülmesi yolundaki çağrıları, olası bir başkan değişikliği sonrası yaşanacaklar hakkında ipucu veriyor.Editör Masası’nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Tür

 • Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de büyük kıskaç

  Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de büyük kıskaç

  30/09/2020 Duration: 50min

  Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Türkçe Masası Editörü Ergun Babahan ve İngilizce Masası Editörü İlhan Tanır, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşadığı gerilimin ardından bu kez Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmasında boy göstermesini Editör Masası'nda değerlendirdi.

 • Erdoğan-Bahçeli rejiminin muhalif avcılığı sınırları aştı

  "Erdoğan-Bahçeli rejiminin muhalif avcılığı sınırları aştı"

  26/09/2020 Duration: 40min

  6-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttülen soruşturma kapsamında yedi ilde 82 HDP’li hakkında gözaltı kararı verildi.Aralarında Ayhan Bilgen, Ali Ürküt, Nazmi Gür, Can Memiş, Sırrı Süreyya Önder bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre 7 HDP'li milletvekili hakkında da fezleke düzenlenecek.Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Türkçe Editörü Ergun Babahan ve İngilizce Editörü İlhan Tanır’ın düzenlediği Editör Masasında hem HDP’ye yönelik operasyonu hem de Türkiye’nin dış siyasetini siyasetini tartıştı.

 • Trump’la görüşen Erdoğanın D.Akdenizde geri vitesi sonrası gözler Bahçeliye döndü

  Trump’la görüşen Erdoğan'ın D.Akdeniz'de geri vitesi sonrası gözler Bahçeli'ye döndü

  03/09/2020 Duration: 39min

  Editör Masası'nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan ve Ahval İngilizce Editörü İlhan Tanır, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Türkiye ve Yunanistan'ın çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararını açıklamasını değerlendirdi.

 • Oktay ve Bahçelinin sözlerinin ardından Yunanistanla savaş kapıya dayandı

  "Oktay ve Bahçeli'nin sözlerinin ardından Yunanistan'la savaş kapıya dayandı"

  29/08/2020 Duration: 36min

  Ege ve Akdeniz'de askeri gerginlik, açık bir hesaplaşmanın sinyallerini veriyor. Almanya'nın arabuluculuk girişimlerinin boşa çıkması ardından AB tutumunu sertleştirdi, ve Türkiye denizde peşpeşe NAVTEX ilanını sürdürmekte. Savaş kaçınılmaz bir noktada mı? Erdoğan yönetimi bu tırmanışla neyi amaçlıyor? Yunanistan ne yapar?

 • Biden videosu gaf mı operasyon mu? - Editör Masası

  Biden videosu gaf mı operasyon mu? - Editör Masası

  17/08/2020 Duration: 35min

  Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, İngilizce Editörü İlhan Tanır ve Türkçe Editörü Ergun Babahan, Editör Masası'nda, ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden'ın aralık ayında Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözleri değerlendirdi.

 • Komşularla sıfır sorun derken, bugün herkesi Türkiyeye düşman ettiler

  ''Komşularla sıfır sorun derken, bugün herkesi Türkiye'ye düşman ettiler''

  07/08/2020 Duration: 45min

  Editör Masası'nda Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar, Ahval Türkçe Editörü Ergun Babahan ve Ahval Yazarı Cengiz Aktar, Türkiye'nin dış politikada birçok farklı cephede yaşadığı sıcak gelişmeleri değerlendirdi.

 • ‘Beka rejimi her adımıyla Türkiyeyi medeni dünyadan koparıyor’

  ‘Beka rejimi her adımıyla Türkiye'yi medeni dünyadan koparıyor’

  12/07/2020 Duration: 40min

  Editör Masası’nda Yavuz Baydar, Ergun Babahan ve İlhan Tanır gündeme dair gelişmeleri ele aldı.Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek camiye dönüştürülmesi, barolarla ilgili düzenleme ve Libya’daki son durum Editör Masası’nda değerlendirildi.

page 1 from 3